Niezbędnik sportowca
 
    Działy Dyskusji
    Trening
    Doping
    Suplementacja
    Gadaniec
    Zdrowie
    Dieta
    Sztuki walki
    Sporty ogólnorozwojowe
    Aktualności
    Fitness
    Sprzęt kulturystyczny
    Foto kobiet
    Zdrowie
    Sporty ogólne
    Wellness
    Strongman
    Fotogaleria

   Najnowsze tematy na forum
» Bic i ..
» Biceps ..
» Dalsza suplementacja ..
» Dieta na do sprawdzenia..
» Efekty po DYMA BURN..
» Taaaki trening mase domatora..
» Kilka pytan ..
» Poprawiony trening oceny ..
» Cardio ..
» Jakie witaminy ..
» HIIT a masowy ..
» Dieta, 87kg ..
» Plan do specyficzne cele..
» Białko dla ? ..
» Skakanka ..
» Brak efektów siłowni ..
» Zapotrzebowanie kaloryczne ..
» Ciężar ..
» Bialko i ..
» UNS Loader Muscle Asylum..
   Statystki serwisu
   On-line (5 minut) jest 94 gości
   Pozostałe strony

Narciarstwo

Ten artykuł ma tytuł Narciarstwo, autorem jest - Bagiet, treść skrócona: Ski - alpinizm, czyli zjeżdżanie i wspinaczka.

Ski - alpinizm, zwany też czasem ski - touringiem...Najlepszym rozwi Ski - alpinizm, czyli zjeżdżanie i wspinaczka.

Ski - alpinizm, zwany też czasem ski - touringiem, to propozycja dla doświadczonych narciarzy o bardzo dobrej kondycji. Ten styl to kompilacja narciarstwa zjazdowego ze wspinaczką i górskiej wędrówki. Ski - alpiniści czerpią radość nie tylko ze zjeżdżania, ale i z wchodzenia na szczyty i przełęcze. Nie spotkacie je na uczęszczanych szlakach., przemieszczając się po dziewiczych terenach, korzystając w pełni ze wspaniałości gór. Wymaga to jednak oprócz doskonałej sprawności fizycznej przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Są to: lekkie narty ( nieco krótsze od tradycyjnych zjazdówek ), wiązania umożliwiające swobodne unoszenie pięty, odpowiednie buty, składane kijki, raki, czekany, lina oraz niezastąpione przy podchodzeniu pod górę foki (taśmy naklejane na spód nart, aby nie zsuwać się w dół). Ski - alpinizm daje zupełnie wyjątkową okazję obcowania z dzika naturą . Pamiętajmy jednak, że przemierzając tereny położone daleko od głównych szlaków górskich możemy znaleźć się w niemałych opałach.

Dlatego właśnie podczas pierwszych kilku wypraw niezbędny będzie przewodnik, który pokaże nam , jak radzić sobie z trudnościami wspinaczki, zjazdami żlebami o dużym spadku oraz pogodowymi niespodziankami. Tatrzański Park Narodowy nie przepada za miłośnikami turystyki narciarskiej. Roztropni narciarze potrafią jednak uszanować naturę nie psując sobie przy tym zabawy. Alternatywą dla naszych rodzimych szczytów mogą być również Karpaty Wschodnie. Wspaniałe warunki znajdziemy w Alpach - tu nawet najbardziej wymagający narciarze znajdą coś dla siebie.

Freeride, czyli zjazd poza szlakiem.

Freeride to jeden z najtrudniejszych stylów narciarskich polegający na zjeździe poza oznakowanymi trasami. Wymaga on niezwykłych umiejętności można go polecić jedynie bardzo doświadczonym narciarzom. Dla freeridera nieistotny jest sposób dotarcia na szczyt. Może to być kolejka, wyciąg, helikopter lub jakikolwiek inny środek lokomocji. Najważniejszy jest zjazd, a właściwie szaleńcza eskapada w dół dziewiczymi terenami. Jazda po świeżym śniegu jest niczym odkrywanie nowego lądu. Tu liczą się najwyższe góry, najdłuższe zjazdy, największe stromizny, trawersy oraz długie skoki za skał. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem zjazdu zapoznać się z miejscem, żeby zabawa nie skończyła się dla nas tragicznie. W tym pomoże doświadczony instruktor, który prowadzi nas krok po kroku. Narty freeridowe powinny być przede wszystkim bardzo wytrzymałe, a przy tym i elastyczne (ważne podczas skoków). Istotne są również mocne, choć czułe na uderzenia wiązania, dobre kije( starajmy się jeździć bez zakładania paska na dłoń) oraz wytrzymałe byty. Ze względów bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się również w kask, chroniący potylicę oraz sprzęt antylawinowy (dostępny w całych zestawach, łącznie z plecaczkiem), który może uratować nam życie. W poszukiwaniu dobrego miejsca do zjazdu najlepiej udać się w Alpy.Carving czyli narty po nowemu.

Niektórzy twierdzą, że to odpowiedz na wszędobylskie ponoszenie się snowboardowców, inni że to naturalna ewolucja dwóch desek. Jedno jest pewne, narty carvingowe wywołały prawdziwą rewolucje we współczesnym świecie narciarskim. I nic dziwnego, w porównaniu z tradycyjnymi zjazdówkami są szybsze, zwrotniejsze, a przy tym bezpieczniejsze. Choć z drugiej strony - trzeba przyznać - mniej eleganckie; sunący na carvingach narciarz nigdy nie będzie wyglądał tak ładnie jak jego kolega szusujący równolegle na tradycyjnych deskach. Nawet kompletni laicy, raczkujący dopiero po stokach są w stanie szybko opanować tę technikę. Większość szkół narciarskich oferuje specjalne programy nauczania. Nartę carvingową rozpoznamy po szerokim dziobie, wąskiej części środkowej oraz szerokiej piętce. Główną zaletą tego kształtu jest możliwość łatwego wprowadzenia narty w skręt dzięki naciskaniu na jej krawędzie. Wybór odpowiednich carverów zależeć będzie od ich przeznaczenia. Dla początkujących najlepsze będą narty z grupy Easy. Narty Allround, zbliżone do tradycyjnych desek, odznaczają się uniwersalnością , lecz wymagają nieco większych umiejętności. Miłośnicy zjazdów po nie przygotowanych trasach powinni skusić się na Cross, natomiast narty z grupy Race powinni trafić pod nogi doświadczonych narciarzy lubiących dynamiczną jazdę po stromych, dobrze przygotowanych stokach. Fun carvery, to krótkie narty o głębokim taliowaniu nadające się niemal do wszelkich warunków śniegowych. We wszystkich wymienionych grupach znajdziemy narty trudniejsze i łatwiejsze. Odpowiednie warunki do jeżdżenia na nartach carvingowych znajdziemy niemal w każdym górskim kurorcie.

Biegówki czyli wędrówki po śniegu.

To świetne rozwiązanie dla narciarzy samotników nie przepadających za przepełnionymi stokami, a jednocześnie kochających aktywny wypoczynek. Narciarstwo biegowe to bardzo wdzięczna dyscyplina gwarantująca dobrą kondycję fizyczną przy niewielkim nakładzie finansowym. Niedrogo, zdrowo, a przy tum przyjemnie, nic dziwnego że Skandynawowie tak szybko pokochali "biegówki". Wybierając sprzęt powinniśmy kierować się ogólnymi warunkami fizycznymi kandydata oraz techniką, jaką będzie posługiwać się podczas biegu. Dla zupełnych laików najlepszym rozwiązaniem będzie technika klasyczna, którą można stosować niemal na każdym podłożu. Jest zbliżona do naturalnego sposobu poruszania się na nartach. Nie oznacza to jednak, że już po chwili ją opanujemy. Technika łyżwowa jest nieco bardziej efektywna, lecz wymaga większej sprawności fizycznej, zaawansowania technicznego oraz dobrze przygotowanych tras. Aby maksymalnie maksymalnie wykorzystać możliwości obu technik, najlepiej skorzystać z porad instruktora narciarstwa. Lekkie, elastyczne, a przy tym wytrzymałe narty, odpowiednie wiązania oraz buty (najlepiej tej samej marki) i kijki wykonane z lekkich stopów i już prawie jesteśmy gotowi do drogi. Jeszcze tylko smarowanie nart i możemy ruszać. Pierwsze kroki możemy stawiać tuż pod domem, w parkach, okolicznych lasach i na polanach. Kiedy upewnimy się co do naszej kondycji, przyjdzie czas na prawdziwą wędrówkę po górach.

źródło: fitness-polska.com.pl[/b]

Autor posta: Bagiet


(c) 2001- 2017 kulturystyka.com.pl kulturystyka