Niezbędnik sportowca
 
    Działy Dyskusji
    Trening
    Doping
    Suplementacja
    Gadaniec
    Zdrowie
    Dieta
    Sztuki walki
    Sporty ogólnorozwojowe
    Aktualności
    Fitness
    Sprzęt kulturystyczny
    Foto kobiet
    Zdrowie
    Sporty ogólne
    Wellness
    Strongman
    Fotogaleria

   Najnowsze tematy na forum
» Bic i ..
» Biceps ..
» Dalsza suplementacja ..
» Dieta na do sprawdzenia..
» Efekty po DYMA BURN..
» Taaaki trening mase domatora..
» Kilka pytan ..
» Poprawiony trening oceny ..
» Cardio ..
» Jakie witaminy ..
» HIIT a masowy ..
» Dieta, 87kg ..
» Plan do specyficzne cele..
» Białko dla ? ..
» Skakanka ..
» Brak efektów siłowni ..
» Zapotrzebowanie kaloryczne ..
» Ciężar ..
» Bialko i ..
» UNS Loader Muscle Asylum..
   Statystki serwisu
   On-line (5 minut) jest 90 gości
   Pozostałe strony

Chodzenie - [trening]

Ten artykuł ma tytuł Chodzenie - [trening], autorem jest - Bagiet, treść skrócona: Chodzenie to najbardziej popularna forma treningu wśród dorosłych. Główną atrakcją chodzenia jest wynikająca z niego korzyść praktycznie dla każdego. ...Najlepszym rozwi Chodzenie to najbardziej popularna forma treningu wśród dorosłych. Główną atrakcją chodzenia jest wynikająca z niego korzyść praktycznie dla każdego. Zrozumienie tego może być pomocne dla osób prowadzących siedzący tryb życia, którzy boją się jakiejkolwiek formy ruchu, a myśl o spacerze odkładają na bok.

Za popularnością chodzenia przemawia fakt, że jest to prosta czynność nie wymagająca specjalnych umiejętności ani warunków i mogą ją wykonywać osoby ze wszystkich grup wiekowych. Istnieje także niewielkie ryzyko wypadku podczas spacerowania. Ten rodzaj ruchu można podzielić na kilka składników: zawody w chodzie, step - aerobik, chodzenie po górach, a nawet w wodzie.

Badania wykazują, że każda forma ruchu jest lepsza niż żadna, ale dłuższe i szybkie spacery prowadzą do doskonałej kondycji fizycznej. Dowiedziono, że osoby z nadwagą i szczególnie "zatwardziałe" przypadki, można przez spacer zachęcić do wykonywania innych ćwiczeń.

Co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy?

Chodzenie obniża ciśnienie krwi, poprawia profil lipidów, redukuje nadwagę, poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej. Przeprowadzono badania nad korzyściami wynikającymi z chodzenia i stwierdzono, że warto jest poświęcić temu trochę czasu.

Chodzenie a układ kostny

"Zmorą" naszego zdrowia jest osteoporoza. Odpowiednia dieta z wysoką zawartością wapnia i ćwiczeniami na "zbicie" wagi zmniejsza ryzyko osteoporozy. Ostatnie badania podały, że regularne spacery w energicznym tempie poprawiają skład kości. Badania (Nelson, 1991) przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazały, że jednoroczny program chodzenia zwiększył skład mineralny kośćca o 0,5% bez dodatkowego zażywania wapna. Natomiast skład mineralny kości u osób prowadzących osiadły tryb życia zmniejszył się o7% w tym samym czasie. Wyniki te dowiodły, że ćwiczenia (spacery 4 razy w tygodniu z tętnem 75-80) i zażywanie wapna różnie wpływają na poszczególne części szkieletu. U kobiet, które ćwiczyły, skład mineralny w okolicach kręgosłupa nie zmienił się w przeciwieństwie do tych, które zaprzestały ćwiczeń. W obu przypadkach dieta "wapniowa" nie miała wpływu na kości kręgosłupa. W obu grupach wpłynęła jednak na skład kości udowych.

Chodzenie a ciśnienie krwi

Regularnie ćwiczony aerobik zmniejsza skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w nadc9iśnieniu tętniczym. Badania (Kingwell & Jennings, 1993), które wykazały, że spacery w niezbyt szybkim tempie przez ponad 4 - tygodniowy okres czasu zmniejszają skurczowe ciśnienie. Dodatkowe badania (Rejeski, 1995) wykazały, że jednorazowy spacer również obniża ciśnienie skurczowe. Naukowcy porównują chodzenie do ćwiczeń "zbijających" wagę. W grupie wykonującej jednogodzinną porcję ćwiczeń (10 min. rozgrzewki, 40 min. stepu z 50-80% obciążeniem serca) znacząco zmniejszyło się ciśnienie skurczowe.

Chodzenie a budowa ciała

Ostatnie badania wykazały, że chodzenie może zredukować procent tłuszczu i/lub masy ciała u kobiet i mężczyzn. Połączone z racjonalnym odżywianiem, energiczne chodzenie bardzo efektywnie zmniejsza wagę ciała u osób otyłych. W badaniach przeprowadzonych w 1979 r., przez okres 16 tygodni, 6 korpulentnych pań chodzących na spacery 90 min. dziennie, przez 5 dni w tygodniu zmniejszyło objętość tłuszczu w organizmie o 6%. W niektórych przypadkach budowa ciała nie zmieniła się.

Chodzenie i chudnięcie

Dowiedziono, że większość mężczyzn i kobiet uprawiających energiczny chód było w stanie dostosować tętno serca do odpowiedniej stymulacji treningu. Badania (Spermen, 1991) nad korzyściami chodzenia wskazują, że większość "chodziarzy" samodzielnie dobierała sobie intensywność ćwiczeń odpowiednią dla naczyń sercowych. Podstawowym zagadnieniem wspominanych doświadczeń było wzmożone chodzenie dostosowane do zwiększania tętna o 56-89%.

Chodzenie i inne korzyści

Istnieją dwa dodatkowe, pozytywne pożytki płynące z ćwiczeń "chodzonych": niewielkie prawdopodobieństwo wypadku i poprawa samopoczucia.

Co to jest odpowiedni trening?

Dla wszystkich, ale w szczególności dla osób szczupłych trening nie jest czymś charakterystycznym. większość osób rozpoczynających ćwiczenia wykonuje je w sposób niekontrolowany, co nie wzmacnia ich dostatecznie. Ta sytuacja prawdopodobnie zmieni się. Motywacja do zmiany sylwetki jest procesem długotrwałym. To praca nad włożeniem wysiłku w proces "chudnięcia". Jeżeli nie damy z siebie wszystkiego na treningu, to rozsadzać nas będzie frustracja i poczucie winy. Statystycznie "chodziarzom" łatwiej jest dostosować się do programu treningowego, ale utrata wagi może zabrać im więcej czasu niż osobom z intensywniejszym zestawem ćwiczeń. Dziesięciominutowy spacer może być początkiem poprawienia kondycji.

Spacer z Reebokiem

Chodzenie jest istotnym dążeniem do bycia szczupłym. Oczywistość tego faktu pochodzi z programu Reeboka. Zespół z Uniwersytetu Reeboka przeznaczył ten program "chodziarzom", aby pozwolił on na systematyczny wzrost intensywności treningu. Aby zmaksymalizować rezultaty i dostarczyć urozmaicenia, trening chodzenia może być zmodyfikowany na różne sposoby. Chodzenie nie jest przeznaczone tylko dla początkujących. Stosując się do podanych technik nawet wysportowane osoby mogą osiągnąć zadowolenie.

Początkujący - Spacerowanie po płaskich powierzchniach jest najlepszym startem dla początkujących, jednak szybko się nudzi. Dodaj do swoich spacerów coś ekscytującego jak np. sesja tai chi. Najwspanialszą techniką jest chodzenie zez zmienną szybkością na 400-metrowej bieżni lub innym podobnym miejscu. Zacznij 5-minutową rozgrzewką.
Sesja powinna wyglądać następująco:

- 2 x 800 m z 75% tempem
- 3 x 400 m z 80% tempem
- 4 x 200 m z 85% tempem
- 6 x 100 m tak szybko jak potrafisz

Części sesji powinny być oddzielane relaksem. W zależności od kondycji trenującego, odpoczynek może być bierny (rozciąganie i regeneracja) lub aktywny (okrążenia wykonywane w wolnym tempie). Aby zwiększyć prędkość (tempo chodu) machaj szybko rękami; im szybciej nimi ruszasz, tym szybciej poruszają się twoje stopy. Chcąc dostosować różne szybkości zmierz czas okrążenia na 400 m. Będzie to punkt wyjściowy, od którego wyznaczysz następne prędkości. Na przykład, jeżeli przejście 400 m z maksymalną szybkością zajmie ci 2,5 min., to 80% przyspieszenie zajmie ci około 3 min. itd.

Średniozaawansowany - Odpowiednim treningiem dla osób z kondycją na poziomie średnim będzie chód po plaży. Znajdź sobie długą plażę i w jedna stronę idź po wytyczonej ścieżce, w następną po piasku. Aby utrzymać jakość treningu upewnij się, że cały czas idziesz po piasku. Dobrze jest założyć wygodne buty, żeby uchronić stopy przed zranieniem. Chcąc zwiększyć intensywność treningu postaraj się iść w jedną stronę z nogami zanurzonymi po kolana w wodzie.

Zaawansowany - Nawet osoba z bardzo dobrą kondycją poczuje wysiłek jeśli wybierze odpowiedni teren. Należy znaleźć spadziste pagórki lub schody i naprawdę skoncentrować się na prędkości. Dobrą rzeczą jest wchodzić po dwa lub trzy stopnie. Trenując na schodach można osiągnąć ten sam rezultat co przy ćwiczeniach na mięśnie nóg. Uwaga przy schodzeniu ze schodów, by drżące z wysiłku nogi nie poplątały się ze stopniami.

źródło: zyjzdrowo.pl

Autor posta: Bagiet


(c) 2001- 2017 kulturystyka.com.pl kulturystyka