Niezbędnik sportowca
 
    Działy Dyskusji
    Trening
    Doping
    Suplementacja
    Gadaniec
    Zdrowie
    Dieta
    Sztuki walki
    Sporty ogólnorozwojowe
    Aktualności
    Fitness
    Sprzęt kulturystyczny
    Foto kobiet
    Zdrowie
    Sporty ogólne
    Wellness
    Strongman
    Fotogaleria

   Najnowsze tematy na forum
» Bic i ..
» Biceps ..
» Dalsza suplementacja ..
» Dieta na do sprawdzenia..
» Efekty po DYMA BURN..
» Taaaki trening mase domatora..
» Kilka pytan ..
» Poprawiony trening oceny ..
» Cardio ..
» Jakie witaminy ..
» HIIT a masowy ..
» Dieta, 87kg ..
» Plan do specyficzne cele..
» Białko dla ? ..
» Skakanka ..
» Brak efektów siłowni ..
» Zapotrzebowanie kaloryczne ..
» Ciężar ..
» Bialko i ..
» UNS Loader Muscle Asylum..
   Statystki serwisu
   On-line (5 minut) jest 95 gości
   Pozostałe strony

Kontuzje w sporcie

Ten artykuł ma tytuł Kontuzje w sporcie, autorem jest - FIFTY, treść skrócona: Kontuzje w sporcie
Z aktywnym spędzaniem wolnego czasu i uprawianiem sportu nierozerwalnie łączą się kontuzje. Każdego roku 75 milionów ...Najlepszym rozwi Kontuzje w sporcie
Z aktywnym spędzaniem wolnego czasu i uprawianiem sportu nierozerwalnie łączą się kontuzje. Każdego roku 75 milionów ludzi na całym świecie doznaje urazów, ponad 10% z nich ginie lub zostaje inwalidami. Lata 2000-2010 zostały ogłoszone przez ONZ Dekadą Kości i Stawów.
Powszechnie uważa się, że najbardziej podatni na kontuzje są hokeiści, piłkarze, koszykarze czy bokserzy. Tymczasem, jak wynika z badań, jedynie 4% przypadków urazów przypada łącznie na takie dyscypliny jak hokej, boks czy zapasy, zaś na liście najbardziej kontuzjogennych sportów pojawiły się również jazda konna, kolarstwo, siatkówka i tenis. Jednocześnie najczęściej urazów doznają osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Główne powody takiego stanu to brak prawidłowego przygotowania fizycznego i niedostosowanie obciążeń do możliwości organizmu. Podczas aktywnego wypoczynku bardzo istotna jest profilaktyka (np. zakładanie kasku podczas jazdy na rowerze).
Najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju urazy jest staw kolanowy. Częstym obrażeniom ulegają również ścięgno Achillesa, staw skokowy i staw barkowy. W dwóch przypadkach na trzy konieczne jest leczenie operacyjne. Niestety odsetek trwałego inwalidztwa po kontuzjach sportowych sięga 5% poszkodowanych.
Osoby uprawiające sport narażone są przede wszystkim na stłuczenia, nadwerężenia, skręcenia i naciągnięcia mięśni. Urazy te polegają na uszkodzeniu włókien mięśni i więzadeł. Najczęściej występują na skutek zbyt forsownych ćwiczeń lub braku przygotowania (rozgrzewki). Do poważniejszych kontuzji należą zerwania więzadeł i złamania.
Stłuczenia
Stłuczenie jest jednym z najczęstszych obrażeń. Zwykle wiąże się z bólem i uszkodzeniem naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest pojawienie się krwiaka i obrzęku. Na bolące miejsce należy położyć zimny okład. Stosuje się również preparaty przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.
Skręcenia
Do skręcenia stawu dochodzi poprzez wykręcenie go poza naturalny zasięg ruchomości. Przeciążenie stawu przy nieodpowiednim jego ułożeniu skutkuje naciągnięciem, naderwaniem lub nawet zerwaniem torebki stawowej. Pojawia się obrzęk, krwiak i bólowe unieruchomienie stawu. Skręceniu najczęściej ulegają stawy skokowe, kolanowe i drobne stawy ręki.
W przypadku skręcenia w pierwszej kolejności należy przeciwdziałać opuchliźnie, unikając jednak ucisku, który może powodować zaburzenia krążenia. Zalecane są okłady chłodzące. Stosuje się również preparaty przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. W przypadku narastania obrzęku i bólu konieczne jest udanie się do lekarza.
Zwichnięcia
Cięższym urazem, choć często mylonym ze skręceniem, jest zwichnięcie. Występują tu bardzo podobne objawy - ból, obrzęk i unieruchomienie stawu. Kontuzja ta, dotykająca najczęściej stawu łokciowego oraz palców, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Samodzielne nastawianie zwichnięcia grozi nawet trwałym kalectwem. Pomocniczo, stosuje się preparaty przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.
Urazy kręgosłupa
Do bardzo groźnych należą urazy kręgosłupa. Jest on zbudowany z 33 kręgów oddzielonych chrząstkami międzykręgowymi. Umożliwiają one zginanie i prostowanie oraz ruchy boczne tułowia. Amortyzują również wszelkie wstrząsy, na które narażony jest kręgosłup podczas chodzenia czy biegania. Wzdłuż całego kręgosłupa ciągną się dwa długie więzadła, od których zależy jego stabilność i wytrzymałość. Przeciążenia występujące w kręgosłupie mogą spowodować naruszenie lub przerwanie otaczającego go pierścienia włóknistego. Objawami są silne bóle, a niekiedy niedowład kończyn i zaburzenia czucia. W celu uniknięcia kłopotów z kręgosłupem zalecane są ćwiczenia i aktywny wypoczynek.
Inne urazy
Dolegliwym urazem jest zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej, czyli tzw. "łokieć tenisisty". Przyczyną może być zarówno zapalenie mięśnia jak i mikropęknięcia włókien ścięgna. W przypadku braku efektów leczenia zachowawczego konieczna jest interwencja chirurga.
Informacja prasowa - Warszawa, 5 czerwca 2003 r.
www.pfm.pl

Autor posta: FIFTY


(c) 2001- 2017 kulturystyka.com.pl kulturystyka